2015-06-14

Sprzątanie zacznij od głowy

Często słyszę jak ludzie skarżą się na to, że nie mogą dać sobie rady z otaczającym ich bałaganem. Chcieliby, żeby ich pokoje wyglądały niczym te jasne, przestronne wnętrza, które widzą w magazynach i na blogach, ale kiedy przychodzi co do czego, okazuje się, że utrzymanie porządku to dla nich nie lada wyzwanie.

Dlaczego tak jest? To proste. To jak wygląda nasze otoczenie jest w dużej mierze efektem tego, jak wygląda nasz umysł. Brzmi jak banał? Ale tak jest.
Jeśli chcesz posprzątać, zacznij od głowy. Efektywność w robieniu czegokolwiek jest możliwa do osiągnięcia tylko wtedy, jeśli naprawdę poświęcimy tej rzeczy uwagę i wykonamy ją od początku do końca. Ilość kubków na blacie biurka i stos ciuchów do prania to efekt rozkojarzenia i ciągłego pośpiechu. Przyznaj się, mówisz, że nie masz czasu zrobić tego od razu. Tak naprawdę sytuacja, w której to 20 sekund robi różnicę, może się zdarzyć tylko wtedy, kiedy zaśpisz rano i musisz robić wszystko cztery razy szybciej niż zwykle. Jeśli ma to miejsce częściej niż raz na dwa tygodnie, to o tym także należy pomyśleć.

To jak wygląda pomieszczenie, w którym spędzasz czas, wpływa na ciebie. Dawno temu do wniosku, że każda akcja wyzwala reakcję, doszedł Isaac Newton i do tej pory dzieci uczą się o nim w szkole. Jak masz zawalone krzesło i siedzisz na nim, nie ma możliwości, żeby było wygodnie, ani żebyś skupił się na tym co robisz. Wniosek jest taki, że musisz na to poświęcić więcej czasu. Lepiej po prostu zanieść ciuchy do kosza na bieliznę.


Masz w swoim pokoju przedmioty jeszcze z podstawówki? Coś jest nie tak. Zawsze, kiedy jakiś etap w życiu się kończy, należy wyrzucić zbędne rzeczy. Coś można zostawić na pamiątkę, ale nie warto przesadzać. Problem gromadzenia dotyczy nie tylko rzeczy związanych z jakimś okresem, ale też ciuchów, butów i starych gadżetów. Czasem nie należy mieć sentymentów, jeśli sweter leży nieużywany od dwóch lat, to lepiej go wyrzucić. Nie łudź się - już się nie przyda.

Systematyczność jest ważna w każdej dziedzinie życia. Niezależnie od tego, czy się uczysz, czy jesteś na diecie, czy też uprawiasz sport, jeśli chcesz widzieć długotrwałe efekty, musisz to robić regularnie, a nie od czasu do czasu. Lepiej od razu sobie odpuść i nie pytaj głupio dlaczego ci się nie powiodło. Jeśli jednak decydujesz się na coś, wiedz, że z czasem dochodzi się do wprawy i wszystko idzie o wiele szybciej - sprzątanie czy nauka. Dlatego, jeśli już raz zrobisz porządek, zamiast zastanawiać się, kiedy znowu trzeba będzie sprzątać, po prostu unikaj robienia bałaganu. W końcu dojdziesz do wprawy.

Wszystkie zmiany należy zacząć od tego, co masz w głowie.Tak, ubrania mam poukładane kolorami.

1 comment:

Write, what you think. Thank for your comment a lot.
Every comment is very important to me.